Ana Sayfa / Ana Sayfa Slayt / Gıyaseddin Karatepe:”Nüfusumuzu Nüfuza* Dönüştürmeliyiz”

Gıyaseddin Karatepe:”Nüfusumuzu Nüfuza* Dönüştürmeliyiz”

NÜFUSUMUZU NÜFUZA* DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

 

     Ordu Sosyal Gelişim Derneği ve Ordu İdeal Gençlik Spor ve İzcilik Kulübünün birlikte tertip ettiği ‘’Sağduyulu İttifak Çerçevesinde İslam Dünyasının Durumu’’ konulu söyleşi yapıldı.

      Somali Din Hizmetleri Koordinatörü olarak görev yapan Gıyaseddin Karatepe konuşmacı olarak katıldı. Programa Ordu Büyükşehir Belediye Başkan vekili Süleyman TOMAKİN, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, Büyükşehir Daire Başkanı Mehmet DİKİCİ, Dr Abdurrahman TOMAKİN, Ordu Devlet Hastanesi Başhekimi Celalettin AKYOL, Gülyalı İlçe Milli Eğitim Md. Murat ÇULFAZ  ve 150 seçkin davetli katıldı.

      Ordu Sosyal Gelişim Derneği Kurucu Başkanı  ve İdeal Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Önderi Nurettin ODABAŞ açılış ve takdim konuşması yaptı. ODABAŞ ‘’Bizim gayemiz Allah’ın rızasına uygun aşırılığa kaçmayan, sağduyulu orta yol Müslümanlığıdır. Bu gayeye ulaşmak için derneklerimizle çok çeşitli alanlarda çalışmalarımız sürüyor’’ dedi.

      Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ’ da ‘’Bu güzel şehrimizi maddi anlamda güzelleştirmek halkımızın refahını artırmak için yoğun çalışıyoruz. Bunun yanın da şehrimizin manevi dinamikleri ile de gelişmesini sağlamak zorundayız. Bunun bilincindeyiz. Bunu da Sivil Toplum Kuruluşları ve vakıflarımız ile yapacağız. Bu vesile ile sizlerin yaptığı bu çalışmalara destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.’’ dedi.

      Somali Din Hizmetleri Koordinatörü Gıyasettin KARATEPE ‘’2 milyar Müslüman nüfus var. Çabamız bu nüfusu nüfuza dönüştürmek olmalıdır. Müslüman aktif, atak ve aksiyoner olmalıdır. Batı’nın Osmanlı’nın zayıflaması ile Afrika, Balkanlar ve Ortadoğu istilası başlamıştır. Balkanlar, Kırım, Ortadoğu, Kuzey Afrika’ya ve  Kafkasya’ ya huzur gelmemiştir.

      İslam dünyasındaki mezhepçilik yaygınlaştı. Afrika Toplumları; Bize İncil’i getirdiler gözlerinizi kapatın dediler varlıklarımızı götürdüler. Uluslararası organizasyonları bilmeli. Tek güç merkezi Allah’tır.

       1924 hilafet kalkınca imame kopunca huzur bozulmuş bu imameyi sağlamak için 1931 de alimler İslam Konferansı toplamışlardır. Bu konferansı alınan kararlar nedeniyle önemsiyoruz. Batı’nın işgalleri için bahaneler üretilmektedir. İslam coğrafyasında savaş alanları oluşturulmuştur. Batı emperyalizminin ilk hedefleri alimler olmuş kütüphaneleri yok etmişler, kendi ülkelerine taşımışlar. Alimlerin toplanması ilmi konferanslar yapması çözüm üretmeye çalışması önemlidir.

        Türkiye’ de Sağduyulu ittifak çalışması ile kanaat önderleri toplantıları yapılmıştır. 3 ay önce yapılan açıklama ve toplantılar,Diyanet’in çalışmaları bu amaca hizmet etmektedir. Allah’ın ipine topluca sarılın tefrikaya düşmeyin Allah’ın üzerinizdeki İslam nimetini hatırlayın;Hucurat Suresi kriterlerini hayatımıza yansıtmalıyız. Bizlerin temel görevi huzursuzluğu giderip harç vazifesi görmeli. Biz hakem bir camiayız. Islah edici Müslüman olmalıyız. Çatışmaların önüne geçip ilmi toplantılar ile sulhun sağlanmasını istiyoruz

        Mazlum halkların ümidi Türkiye’dir; doğru rotada ilerlemektedir. Birlikte sulhu sağlamalıyız. Aleyhimize görülen şeylerin yanında güzel çalışmalar da olmaktadır.’’dedi.

*Nüfuz: Söz geçirme, güçlü olma, erk

14.12.2014

http://www.akradyo.net/4522445392,60860,6,SAGDUYULU-ITTIFAK-CAGRISI.aspx

DSCF0796 DSCF0813 DSCF0826 DSCF0819 DSCF0816 DSCF0881 IMG_1906 IMG_1894 DSCF0927 DSCF0908

 

Hkkında İdeal Genç

Bir Yanıt Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*


− 1 = sıfır

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

En Başa Git